Pri výbere vhodného projektu je potrebné zohľadniť 3 základné faktory:
- Dispozičné riešenie
- Veľkosť a osadenie domu na stavebný pozemok
- Cena výstavby rodinného domu
Dispozičné riešenie
Pri výbere projektu rodinného domu by sme Vám radi sprostredkovali poznatky, ktoré sme nadobudli počas dlhoročnej praxe v tejto oblasti a zhrnuli sme ich do niekoľkých bodov.
- Výber dispozície - vhodné priestorové riešenie je dôležitým faktorom pre spokojné bývanie v rodinnom dome. Z našej ponuky si môžete vybrať otvorené veľkopriestorové riešenie, alebo uzavretú dispozíciu.
- Počet izieb - počet izieb závisí od počtu osôb, ktoré budú bývať v rodinnom dome. Je vhodné aby každé dieťa malo svoju detskú izbu a rodičia rodičovskú spálňu. Obývacia izba, kuchyňa a príslušenstvo domu sú štandardným vybavením. Pracovňa alebo hosťovská izba môžu byť zakomponované do dispozičného riešenia rodinného domu, zväčšujú však obytnú plochu a následne i cenu výstavby.
- Umiestnenie garáže - garáž môže byť súčasťou rodinného domu, alebo ako samostatne stojaci objekt. Ak je súčasťou domu, zväčšuje zastavanú plochu a zvyšuje počiatočné náklady na výstavbu. Priestor garáže je možné rozšíriť na dvojgaráž len v určitých typoch RD. V prípade požiadavky investora, môže byť priestor garáže využitý ako obytná miestnosť. Pri svahovitom teréne, ak to dispozícia umožňuje, je vhodné garáž umiestniť do suterénnych priestorov. Samostatne stojaca garáž nie je súčasťou rodinného domu, preto jej výstavbu možno realizovať v neskoršom časovom období, čím sa znižujú počiatočné náklady na výstavbu RD. V tomto prípade sa investor môže rozhodnúť pre výstavbu garáže alebo dvojgaráže.
- Podpivničenie RD - v suterénnych priestoroch môžete umiestniť kotolňu, sklady, ako aj priestory pre voľný čas. Plocha suterénu zväčšuje celkovú úžitkovú plochu domu a zvyšuje cenu. Preto je potrebné dobre zvážiť, či finančné prostriedky vynaložené na výstavbu suterénu nie je vhodnejšie použiť na zvýšenie štandardného vybavenia domu.
Veľkosť a osadenie domu na stavebný pozemok
Rozmery stavebného pozemku majú vplyv na výber vhodného projektu. Pri osadení rodinného domu na stavebný pozemok je potrebné dodržať vyhlášku č. 83/1976 Zb. o všeobecno technických požiadavkách:
- Vzdialenosť dvoch vzájomne susediacich rodinných domov má byť 10m, nesmie byť však menšia ako 7m.
- Vzdialenosť rodinné hodomu od hranice pozemku nemá byť menšia ako 2m.
- Pri stiesnených podmienkach so súhlasom stavebného úradu môžebyť vzdialenosť dvoch susediacich rodinných domov znížená až na 4m za predpokladu, že ani jeden z rodinných domov nebude mať okno obytnej miestnosti otočenék susednému rodinnému domu.
- V prípade osadenia rodinného domu do už existujúcej zástavby nie vždy jemožné ustanovenia vyhlášky č. 83/1976 Zb. dodržať. Preto je nutné prekonzultovať osadenie rodinného domu s príslušným úradom životného prostredia - odborom vývýstavby.
- Pri osadení rodinného domu na stavebný pozemok je potrebné zohľadniť jeho orientáciu na svetové strany tak, aby okná obytných miestností boli v čo najmenšom počte otočené na severnú stranu.
- Odstupové vzdialenosti ako aj orientácia na svetové strany budúmať vplyv na veľkosť a dispozíciu rodinného domu osadeného na Váš stavebný pozemok.
Cena výstavby rodinného domu
Cena je rozhodujúcim faktorom pri výbere vhodného rodinného domu. Akákoľvek požiadavka na zväčšovanie obytnej, alebo úžitkovej plochy má vplyv na cenu výstavby. Preto je potrebné zosúladiť nároky na dispozičné riešenie, vybavenie domu a finančné možnosti investora. Pri svojpomocnej výstavbe môžete cenu rodinného domu znížiť až o 40% ceny výstavby na kľúč. Pri výstavbe rodinnéhodomu môžete použiť vlastné finančné prostriedky, prípadne prostriedky zo stavebného sporenia, alebo hypotekárneho úveru. Tieto formy financovania máte možnosť vzájomne kombinovať, a tým urýchliť výstavbu alebo dostavbu Vášho rodinného domu.